Sinopsis

Architektura je vude kolem nás. Zásadním zpsobem ovlivuje nai psychickou pohodu. Stejný vztah, který poutá film a jeho soundtrack, spojuje architekturu a nae ivoty.

Episodios

 • Neplýtvat. Tohle by koronavirus mohl lidstvo naučit, myslí si architektka Eva Jiřičná

  Neplýtvat. Tohle by koronavirus mohl lidstvo naučit, myslí si architektka Eva Jiřičná

  25/11/2020 Duración: 36min

  Už měsíc platí omezení kvůli koronaviru. Zpomalilo také navrhování, povolování a stavění, zkrátka celá architektura. A nikdo neví, co bude dál – minimálně v Česku. Jak to vypadá na globálním staveništi? S touto otázkou jsme zavolali do Londýna architektce Evě Jiřičné.

 • Jak se změní kanceláře po covidu? Budou to víc klubovny, myslí si architekti ze Studia Perspektiv

  Jak se změní kanceláře po covidu? Budou to víc klubovny, myslí si architekti ze Studia Perspektiv

  18/11/2020 Duración: 40min

  Během karantény se zjistilo, že lidé mohou docela dobře dělat část práce z domova. Do kanceláří se ale vrátí. Budou sem chodit hlavně setkávat se s kolegy, na porady, kreativně spolupracovat. Jestliže doteď bylo 20 % prostoru v kancelářích společných a 80 % zabírala jednotlivá pracovní místa, poměr se pravděpodobně změní. To je předpověď architektů Jána Antala a Martina Stáry ze Studia Perspektiv.

 • Tip na městské dobrodružství. Jít z místa A na místo B a neuhýbat, radí antropolog a krajinář

  Tip na městské dobrodružství. Jít z místa A na místo B a neuhýbat, radí antropolog a krajinář

  11/11/2020 Duración: 38min

  Tímto způsobem se člověk nejlépe seznámí s rubem města a jeho vágními terény, o nichž jsme mluvili s antropologem Radanem Haluzíkem a krajinářským architektem Štěpánem Špoulou.

 • Je na to jen jeden pokus, říká architekt Tesař. Stavba vlastního domu je životní investice. A měla by vyjít

  Je na to jen jeden pokus, říká architekt Tesař. Stavba vlastního domu je životní investice. A měla by vyjít

  04/11/2020 Duración: 38min

  Jan Tesař spolu s kolegou Jánem Stempelem rodinné domy projektují. A vydali už třetí díl knihy 99 domů. Tam se dá najít to nejlepší z českého rodinného stavění.

 • Hřbitovy nejsou jen pro mrtvé. „Je to například ideální místo k běhu,“ říká architekt Filip Ditrich

  Hřbitovy nejsou jen pro mrtvé. „Je to například ideální místo k běhu,“ říká architekt Filip Ditrich

  28/10/2020 Duración: 38min

  Hřbitovy jsou plné zeleně, umění a klidu. A není důvod, aby sloužily jen mrtvým. Architekt Filip Ditrich se podílí na plánování budoucnosti pražských hřbitovů na Institutu plánování a rozvoje v Praze. Sešli jsme se tedy krátce před Dušičkami na hřbitově, abychom mluvili o tom, co znamenají pro město a jeho (živé) obyvatele. „Jsou to parky s přidanou hodnotou,“ říká architekt Filip Ditrich.

 • Víno je zážitek. A architektura ho umocňuje, říká architekt Ondřej Chybík o novém vinařství

  Víno je zážitek. A architektura ho umocňuje, říká architekt Ondřej Chybík o novém vinařství

  22/10/2020 Duración: 40min

  Bourání se tentokrát přesunulo do Brna, hostem byl architekt Ondřej Chybík a hlavní téma bylo také moravské – víno. Ateliér Chybík + Krištof totiž dokončil nové vinařství v Dobšicích u Znojma, kde se teď zpracovává první úroda.

 • Přestavovat staré baráky? Můžu a chci to doporučit, říká architekt Petr Šindelář

  Přestavovat staré baráky? Můžu a chci to doporučit, říká architekt Petr Šindelář

  19/10/2020 Duración: 36min

  V Česku jsou tisíce dílen, starých továrniček a dalších průmyslových objektů, které už neslouží svému původnímu účelu. Ale jde jim vrátit život.  To dokazuje nový obchod s koly – a také atrakce Radotína.

 • Při rekonstrukci investujte hlavně do věcí, které budou v domě dlouho, říká architekt Jan Vojtíšek

  Při rekonstrukci investujte hlavně do věcí, které budou v domě dlouho, říká architekt Jan Vojtíšek

  15/10/2020 Duración: 37min

  Rekonstrukce staršího domu nebo bytu, to je úkol, s nímž se musí vypořádat hodně lidí. Studio Aeiou má s takovým zadáním už dost zkušeností. Radí: odvahu, dobrého architekta a finanční rezervu, protože náklady se mohou zvýšit. „U rekonstrukce nikdy nevíte, jaký kostlivec na vás kde vypadne,“ říká Jan Vojtíšek.

 • Češi jsou zvídaví turisté. Marcela Steinbachová o tom, proč lidi mají rádi procházky po architektuře

  Češi jsou zvídaví turisté. Marcela Steinbachová o tom, proč lidi mají rádi procházky po architektuře

  29/09/2020 Duración: 37min

  Festival Den architektury se uskuteční první víkend v říjnu. Letos to bude podesáté, a kdyby všechno dopadlo jako obvykle, přijde pětadvacet tisíc lidí – akce má spoustu fanoušků. Založila ho architektka Marcela Steinbachová a mluvili jsme o tom, jak vznikl, jak se řídí a proč lidi zajímá: „Češi jsou takoví turisté,“ říká; baví nás vidět svoje město zase z jiného úhlu a odhalovat potenciál míst, kterých jsme si dřív nevšimli.

 • Na kole se jezdí i tam, kde dřív byla jenom auta. O tom, jak se mění doprava, s urbanistou Tomášem Cachem

  Na kole se jezdí i tam, kde dřív byla jenom auta. O tom, jak se mění doprava, s urbanistou Tomášem Cachem

  16/09/2020 Duración: 36min

  Může být město bez aut? Nemůže. Ale může se tam jezdit také na kole, na sdílených vozítkách, chodit pěšky. Dopravní urbanista Tomáš Cach už skoro patnáct let navrhuje úpravy dopravních staveb, aby je mohli používat všichni.

 • „Hlavně ať to není infantilní,“ říká architekt Ondřej Tuček o tom, jak má vypadat škola

  „Hlavně ať to není infantilní,“ říká architekt Ondřej Tuček o tom, jak má vypadat škola

  10/09/2020 Duración: 37min

  Začal školní rok a děti jsou zpátky ve školách – ale jakých? Jak se pozná dobrá školní budova? „Měl by to být otevřený, svobodný prostor, volně tekoucí, dostatečně vzdušný, prosvětlený a bezpečný,“ říká architekt Ondřej Tuček, který projektoval několik školních budov. 

 • Česko skladištěm Evropy. Proč zboží cestuje sem a tam a co se skrývá uvnitř obrovských hal?

  Česko skladištěm Evropy. Proč zboží cestuje sem a tam a co se skrývá uvnitř obrovských hal?

  03/09/2020 Duración: 39min

  Proč je Česko „skladiště Evropy“? A co je vlastně v obřích halách? „Uvnitř krabic jsou krabice,“ říká architekt Martin Špičák. S kolegy Kateřinou Frejlachovou, Tadeášem Říhou a Miroslavem Pazderou prozkoumali útroby logistických areálů a před rokem o tématu připravili výstavu v galerii VI PER. Teď vyšla kniha Ocelová města: Architektura logistiky ve střední a východní Evropě. O ní jsme mluvili v tomto Bourání.

 • Tom Cruise je na fotkách také hezčí, říká fotograf Martin Tůma. S focením architektury je to podobné

  Tom Cruise je na fotkách také hezčí, říká fotograf Martin Tůma. S focením architektury je to podobné

  19/08/2020 Duración: 38min

  Jaká architektura je vidět v médiích? Ne ta nejlepší, ale ta nejlépe vyfotografovaná. Mluvili jsme o tom s Vendulou Tůmovou z PR agentury Linka a s Martinem Tůmou z fotografického dua Boys Play Nice. Jejich fotky média milují.

 • Tančící dům byl hotový za čtyři roky. Teď by jen povolování trvalo deset let, říká architekt Tichý

  Tančící dům byl hotový za čtyři roky. Teď by jen povolování trvalo deset let, říká architekt Tichý

  11/08/2020 Duración: 39min

  Tančící dům otevřel letos o prázdninách některé prostory ve svém zákulisí – kotelnu, dvorek nebo výhled do zadního traktu. Prošli jsme vše s Ritou Miluničovou, dcerou architekta Vlada Miluniče. Její otec se kvůli špatnému zdraví zúčastnit nemohl, ale i ona si toho dost pamatuje. Třeba na to, jak místo Tančícího domu byla jen prázdná parcela.

 • Interiér musí být hlavně funkční. Nesmí člověka obtěžovat, říká Jan Roučka z ateliéru Formafatal

  Interiér musí být hlavně funkční. Nesmí člověka obtěžovat, říká Jan Roučka z ateliéru Formafatal

  29/07/2020 Duración: 39min

  Tým architektů, designérů a scénografů z kreativního studia Formafatal navrhuje interiéry v Praze, ale také na Kostarice či na Srí Lance. Jejich fotografie se publikují po celém světě – ve světových médiích jde možná o vůbec nejznámější české architekty.

 • Stavba rodinného domu je zkouška vztahu. „Někdy jsem spíš psycholog,“ říká architekt Baroš z Henkai architekti

  Stavba rodinného domu je zkouška vztahu. „Někdy jsem spíš psycholog,“ říká architekt Baroš z Henkai architekti

  15/07/2020 Duración: 36min

  Studio Henkai architekti jsou čtyři architekti – tři z nich, Daniel Baroš, Michal Vašek a Lucie Bartoňová, se po studiu v Praze vrátili do rodného Rožnova pod Radhoštěm žít a pracovat v Beskydech, daleko od všech velkoměst. „Děláme prostě to, co se staví v regionu,“ říká Daniel Baroš.

 • Na severu Čech vzniká jezerní krajina. „Jestli chcete být u toho, jeďte tam teď,“ říká Luboš Klabík z architektonického ateliéru Tečka

  Na severu Čech vzniká jezerní krajina. „Jestli chcete být u toho, jeďte tam teď,“ říká Luboš Klabík z architektonického ateliéru Tečka

  09/07/2020 Duración: 38min

  Architekti nemají většinou rádi, když jim veřejnost mluví do práce. Ateliér Tečka to ale vyloženě vyhledává. Pořádají debaty, setkání s občany, oživují zapomenutá místa kulturními akcemi. Třeba i v severních Čechách, kde se zapojují do dění kolem jezera Milada.

 • Každý si může představit tu hrůzu, říká krajinářský architekt Jan Sulzer o přírodním památníku na místě koncentračního tábora v Letech

  Každý si může představit tu hrůzu, říká krajinářský architekt Jan Sulzer o přírodním památníku na místě koncentračního tábora v Letech

  24/06/2020 Duración: 39min

  Lucie Vogelová a Jan Sulzer z ateliéru krajinářské a zahradní architektury Terra Florida navrhují památník, který má uzdravit místo, kde kdysi stával koncentrační tábor. V Letech u Písku bude růst smíšený les, který symbolizuje společenství Romů. Na místě tábora bude pak jednoduchá kruhová louka, symbol prázdnoty, která zůstala po obětech. A mělké hroby pokryje „peřina květin“, jak vysvětluje krajinářský architekt Jan Sulzer.

 • Beton, tvárnice a nehoblovaná prkna. Základní materiály neodvádí od toho, co je na stavbě podstatné, říká architekt Žalský

  Beton, tvárnice a nehoblovaná prkna. Základní materiály neodvádí od toho, co je na stavbě podstatné, říká architekt Žalský

  09/06/2020 Duración: 35min

  Jan Žalský s kolegy navrhl vietnamský obchod na sídlišti v Seči a pár dalších budov, jaké architekti obvykle nenavrhují. Třeba také sídlo malé firmy, která montuje klimatizace, na okraji Pardubic. Anebo záchodky na tábořišti v obci Běstvina. O všech je řeč v tomto Bourání, protože studio Žalský architekti i do takových zadání vnáší nekompromisní koncepční uvažování a syrovou estetiku. Architekti se ale samozřejmě věnují také obvyklejším zakázkám.

 • Architekt Jakub Cigler: Zbourání Transgasu byl správný krok. To místo nebylo nikdy využívané lidmi

  Architekt Jakub Cigler: Zbourání Transgasu byl správný krok. To místo nebylo nikdy využívané lidmi

  27/05/2020 Duración: 39min

  Architekt Jakub Cigler navrhl asi nejvíc kancelářských ploch v Praze. Jeho ateliér Jakub Cigler Architekti je jeden z nejproduktivnějších a největších v Česku. A také jeden z nejkritizovanějších – právě za své velké administrativní budovy, které navždycky mění tvář Prahy. Jakub Cigler sestavil letošní ročenku Česká architektura. Mluvili jsme tedy o něm i o ní.

página 1 de 3

Informações: